Spawanie felg aluminiowych - co trzeba wiedzieć?

Aluminium jest materiałem trudno spawalnym. Wynika to z niskiej temperatury topnienia oraz wytrącania tlenków na powierzchnię podczas spajania. Niewłaściwie wykonany proces spawania aluminium sprawi, że w strukturze pojawią się pory. 

Sporowaciałe aluminium jest bardzo podatne na uszkodzenia. Wady w strukturze dyskwalifikują felgę z dalszego użycia, bo z powodu naprężeń w tym miejscu felga pęknie. Sprawi to, że powietrze z koła znajdzie ujście. Może to skutkować trwałym uszkodzeniem opony. 

Przed spawaniem felg aluminiowych istotne jest usunięcie nadmiaru tlenku glinu i oczyszczenie powierzchni łączenia. Gazy szlachetne zapobiegają utlenianiu oraz porowaceniu spoiny. Ubytki w feldze aluminiowej można uzupełnić do 10 mm.

Czy spawanie felg aluminiowych jest bezpieczne?

Pęknięcia felg zdarzają się stosunkowo rzadko, porównując z częstotliwością wykrzywienia obręczy. Aluminium cechuje się dużą wytrzymałością na rozciąganie i ściskanie. Rozerwanie struktury następuje w wyniku dużego naprężenia. W przypadku felg aluminiowych naprężenia wynikają z nagłego, gwałtownego uderzenia. Spawanie felg aluminiowych jest bezpieczne, ale pod warunkiem, że zostanie prawidłowo wykonane.

Ile kosztuje spawanie felg aluminiowych?

Czy warto spawać felgi aluminiowe? Zdecydowanie tak. Koszt spawania alufelgi jest kilkukrotnie mniejszy od zakupu nowej felgi, a prawidłowo wykonana usługa zapewnia bezpieczną i bezproblemową jazdę. Ceny spawania felg alufelg zaczynają się już od 40 zł. 

W przypadku spawania felgi aluminiowej uszkodzony zostanie także lakier. Najlepszy efekt można uzyskać nakładając nową powłokę po spawaniu.